Optyk Bielsko – czym zajmują się salony optyczne w Bielsku-Białej?

Salony optyczne, czy to w Bielsku-Białej, czy w każdym innym mieście kojarzą się z punktami, w których sprzedaje się okulary. Czy sprzedaż okularów jest jedynym zadaniem, jakie spełnia optyk Bielsko?

Optyk Bielsko – jak zostać optykiem?

Technikum, szkoła policealna czy studia wyższe?

Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu optyka okularowego nie jest trudne. Wystarczy ukończyć technikum i zdać egzamin zawodowy (zawód technik optyk). Większość osób wybiera jednak szkołę policealną, przygotowująca do pracy w tym zawodzie. W szkole przyszli optycy poznają anatomię narządu wzroku, uczą się o fizjologii i patologii oczu. Oprócz tego ze szkoły wynoszą znajomość rysunku technicznego, technologii powstawania soczewek okularowych, oprawek. Szkoła policealna zapoznaje również z podstawami elektrotechniki i elektroniki, prowadzi zajęcia z przedsiębiorczości i działalności usługowej. Zajęcia teoretyczne to nie wszystko, przyszły optyk Bielsko musi uczestniczyć w zajęciach praktycznych w pracowni optycznej i optometrycznej. Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu optyka możliwe jest także po ukończeniu szkoły wyższej na kierunku optyka okularowa. Wystarczy zdobyć tytuł licencjata (uniwersytet) lub inżyniera (politechnika). Uczelnie oferują także studia podyplomowe, których ukończenie uprawnia do wykonywania usług optometrycznych.

Jakie są możliwości rozwoju?

Oprócz możliwości rozwoju, jakie daje zdobywanie wiedzy na kolejnych szczeblach edukacji, optycy mogą rozwijać się w inny sposób. Po trzech latach pracy w salonie optycznym, optyk Bielsko może przystąpić do egzaminu czeladniczego. Czeladnik to stopień kwalifikacji zawodowych, stwierdzający opanowanie przez młodego optyka wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w tym zawodzie. Po kolejnych trzech latach można przystąpić do egzaminu mistrzowskiego. Dyplom mistrzowski potwierdza najwyższe kwalifikacje zawodowe w rzemiośle, uzyskane po zdaniu zawodowego egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Optyk Bielsko – specyfika dzisiejszych salonów optycznych

Okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe, okulary przeciwsłoneczne

Dzisiejsze salony optyczne nie tylko pomagają w doborze oprawek okularowych i sprzedają okulary, ale wykonują też szereg innych usług. Podstawowym zadaniem optyka jest realizacja recept NFZ, a więc wydawanie szkieł o odpowiedniej mocy oraz dobieranie do nich oprawek. Przy użyciu profesjonalnego sprzętu optycy montują szkła w wybranych oprawkach. Optyk Bielsko może też naprawiać zniszczone oprawki – wymieniać końcówki przy nausznikach, lutować oprawy, itd. Niemal każdy salon optyczny posiada w ofercie bardzo popularne soczewki kontaktowe oraz okulary przeciwsłoneczne. Tych ostatnich nie warto kupować na bazarze, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej ochrony oczom.

Badania wzroku

Dzisiejsze salony optyczne oferują kontrolne badania wzroku, zwłaszcza komputerowe. Zazwyczaj przy zakupie okularów, badania są bezpłatne z Bielską stroną optyka możesz zapoznać się na stronie opticoon.pl. Komputerowe badania pozwalają na wykrycie wad wzroku i dobranie odpowiednich okularów bez konieczności odwiedzenia okulisty. Optyk Bielsko bez problemu wykryje nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Optycy nie zajmują się chorobami oczu (np. zez, zapalenie spojówek, zespół suchego oka, utkwienie ciała obcego), ale mogą pokierować do odpowiedniego specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *