Coraz więcej dzieci boryka się z problemem nieprawidłowego widzenia. Wpływa na to wiele czynników, a najbardziej znaczącym jest powszechna cyfryzacja. Dzieci spędzają mnóstwo czasu przed komputerem, tabletem czy ze smartfonem w ręku, a te, które mimo wszystko mają ograniczony dostęp do takich urządzeń, godzinami wpatrują się w ekran telewizora. O ile powszechny dostęp do komputerów czy smartfonów jest zjawiskiem stosunkowo nowym, o tyle telewizja funkcjonuje od bardzo dawna, a przecież w przeszłości nie było tylu dzieci z wadami wzorku. Zwróćmy jednak uwagę, że kiedyś nie było również kanałów telewizyjnych dedykowanych wyłącznie dzieciom. Kreskówki nie migały na ekranie telewizora od rana do nocy, zatem dziecko niespecjalnie miało co w telewizji oglądać. Dziś problem jest większy. Dzieci z wadami wzroku systematycznie przybywa, a salony optyczne opracowują specjalną ofertę dla maluchów i ich rodziców.
Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?
Nawracające infekcje wirusowe oka, częste pocieranie oczu, mruganie, niepokojąco bliskie przysuwanie do twarzy książeczek – wszystko to może stanowić wskazanie do konsultacji okulistycznej. Im wcześniej udamy się z dzieckiem do specjalisty, tym lepiej, ponieważ w razie występowania wady wzroku, natychmiast drożymy odpowiednie leczenie i w większości przypadków będziemy w stanie zapobiec pogłębianiu się wady wzroku.
Wnikliwe badanie pozwoli ocenić, czy dziecko potrzebuje okularów korekcyjnych i jaka moc soczewek będzie w jego przypadku wymagana. Dobrze dobrane okulary zapewnią dziecku poprawne widzenie, zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa i dodadzą pewności siebie.
Jak wybrać okulary dla dziecka?
Okulary dziecięce powinny być wykonane z trwałych i w miarę elastycznych materiałów. Dzieci są bardzo szybkie, a przy tym bywają nieuważne, dlatego ryzyko uszkodzenia okularów jest w tym wypadku dość wysokie. Okulary dziecięce muszą być zatem produktem wysokiej jakości. Oczywiście powinny też podobać się dziecku, dlatego zwracamy uwagę na jego preferencje kolorystyczne.
Okulary dla dziecka powinny mieć odpowiednio dużą soczewkę, tak by maluch nie „oszukiwał” i nie kierował wzroku nad ramką czy też pod nią. Oko powinno znajdować się w środku tarczy. Jeśli zaś chodzi o oprawki, powinny dobrze przylegać do twarzy, ale jej nic uciskać. Pamiętajmy, że dziecko rośnie i zmienia się także obwód głowy.