Soczewki kontaktowe – dlaczego warto

Soczewki kontaktowe – charakterystyka

Soczewki kontaktowe stanowią alternatywę dla okularów. Soczewkę umieszcza się na rogówce. Umożliwia to korektę wady wzroku ale nie jest to ich jedyne zadanie, poza czysto korekcyjną funkcją soczewki mogą zmienić kolor tęczówki. Wyróżniamy różne rodzaje soczewek ze względu na materiał wykonania (hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe), czas użytkowania (poczynając od jednodniowych do miesięcznych), rodzaj korygowanych wad wzroku oraz poziom twardości. Soczewki kontaktowe można znaleźć w ofercie wszystkich salonów optycznych.

Soczewki kontaktowe – zalety

Jedną z największych zalet soczewek jest ich wygoda. Gdy nauczymy się już jak je poprawnie zakładać soczewki maja naprawdę dużo zalet. Po pierwsze w przeciwieństwie do okularów nie ograniczają pola widzenia oraz nie powodują zniekształceń. Jest to szczególnie ważne w przypadku kierowców z wadą wzroku. Poza tym soczewki nie parują więc nie musisz się przejmować pogodą, nie spadną jak okulary. Są więc również wygodniejsze w przypadku uprawiania sportów jak pływanie czy narciarstwo. Walory czysto estetyczne soczewek są również istotne. Nie wszystkie osoby wyglądają dobrze w okularach. Nie wszyscy po prostu lubią okulary.

Soczewki kontaktowe– wady

Wadą soczewek kontaktowych może być sposób ich zakładania, nie wszystkie osoby szybko opanują wkładanie soczewek. Kolejnym minusem może być pielęgnacja – o soczewki należy odpowiednio dbać, należy zaopatrzyć się we właściwy płyn do soczewek oraz materiały pielęgnacyjne. Należy również o nich pamiętać – zdarza się że na początku wiele osób zapomina wyjąć soczewki przed pójściem spać. Kolejną rzeczą jaką niektóre osoby postrzegają jako wadę jest obowiązkowa wizyta u specjalisty. Tylko specjalista może w ogóle zdecydować czy możesz nosić soczewki – w przypadku szczególnie wrażliwych oczu lub niektórych schorzeń noszenie soczewek nie będzie możliwe.

Soczewki kontaktowe – ciekawostki

Na rynku pojawiły się niedawno tak zwane soczewki japońskie. Ten typ soczewek zmienia nie tylko kolor oka ale również powoduje, że staje się ono ciemniejsze i szerokie jak u Azjatów. To tylko jedna z wielu ciekawostek dotyczących soczewek. Inne to na przykład fakt, że nowoczesne soczewki mają wbudowane filtry UV, obniżają ryzyko infekcji oczu oraz co ciekawe podnoszą samoocenę. Jak wynika z wielu badań większość osób, które zdecydowały się na przejście z okularów na soczewki wyraźnie dostrzega wzrost samooceny i lepsze samopoczucie. Wraz z rozwijającą się technologią soczewki kontaktowe będą oferowały coraz większe możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *