Hity okulistyki – nowości w branży

Hity okulistyki – czyli co słychać nowego

Okulistyka tak samo jak inne branże oparte na technologii bardzo szybko się rozwija. Nowości technologiczne oraz ciągle przeprowadzane badania wpływają na kierunki rozwoju również tej dziedziny. Rzeczy, które jeszcze kilka lat temu wydawały się niemożliwe, jakby żywcem wzięte z filmów science-fiction są dzisiaj możliwe do zrealizowania lub będą możliwe wkrótce. Jedynym ograniczeniem w szukaniu nowoczesnych okulistycznych rozwiązań jest wyobraźnia.

Hity okulistyki – osiągnięcia i narzędzia

Przykładem na okulistyczny hit może być stworzenie sztucznej siatkówki. Badania nad implantem przytwierdzonym do siatkówki, który w połączeniu z kamerą umocowaną na okularach umożliwiłby widzenie są obecnie przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych. Cały czas trwają również badania nad udoskonaleniem działania sztucznego oka. Na chwilę obecną osoby z tego typu implantem mogą rozróżnić dzień od nocy oraz dostrzec zarys ruchu i kształtu postaci. Kolejną ciekawą dziadziną jest obszar transplantologii. Już dzisiaj możliwe są przeszczepy rogówki i innych struktur oka. Mimo, że do przeszczepu całego oka stąd jeszcze daleka droga badania nad taką możliwością trwają. Co istotne każde badanie przynosi efekty, które mogą być wykorzystane w późniejszych rozwiązaniach.

Hity okulistyki w praktyce nie byłyby możliwe bez rozwoju odpowiednich narzędzi. Przełomowym momentem w okulistyce były lata 70 XX wieku, kiedy zaczęto wykorzystywać technikę laserową i mikroskopową w leczeniu schorzeń i przeprowadzaniu operacji. Ich stały rozwój od tej pory i nowoczesne zastosowania sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe. Współczesne leki odgrywają również coraz większą rolę w farmakologicznym leczeniu schorzeń okulistycznych.

Hity okulistyki – nadzieja dla wielu osób

Hity okulistyki są nadzieją dla wielu osób. Wszelkie nowości w tej dziedzinie mogą pomóc osobom z różnorodnymi schorzeniami. Oprócz szerokich możliwości leczenia dla osób z jaskrą lub zaćmą, astygmatyzmem i rozpowszechnionymi dziś krótkowzrocznością i dalekowzrocznością rośnie nadzieja dla osób niewidomych. Dotyczy to nie tyko osób, które straciły wzrok w wyniku postępującej choroby lub wypadku ale również osób niewidomych od urodzenia.
Nawet najnowsza technologia jednak nie pomoże jeśli sami nie będziemy dbali o wzrok. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym monitorów nie jest to prosta sprawa. Otaczająca nas technologia jest ułatwieniem i podwyższa standard życia, ale nieuchronnie przyczynia się również do pogorszenia wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *