Ciąża a wzrok – co warto wiedzieć

Ciąża a wzrok – informacje praktyczne

Dbanie o wzrok i skuteczne zapobieganie rozwojowi różnego rodzaju schorzeń to nie nowa moda, ale nawyk, który coraz więcej osób wyrabia. Profilaktyka, regularne kontrole u okulisty, dbanie o zdrową dietę bogatą w witaminy wpływające na dobrą kondycję oczu to tylko niektóre z elementów prawidłowej troski o zdrowie naszych oczu. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach kiedy nasz wzrok jest ze wszystkich stron bombardowany obrazami. W zasadzie nie wyobrażamy sobie już życia bez ekranów komputerów, laptopów czy wszechobecnych smartphonów. Okresem, kiedy powinniśmy szczególnie zadbać o kondycję oczu jest także okres ciąży. Niestety wiele kobiet w czasie ciąży skupia się na innych aspektach zdrowotnych, tych bardziej naglących i bezpośrednio wpływających na zdrowie płodu. Wzrok i stan oczu zostają gdzieś zapomniane i zrzucone na margines. Jest to częsty błąd, który może nieść ze sobą naprawdę bardzo poważne konsekwencje. Warto zatem przeznaczyć także trochę czasu na kontrolę i regularne badanie wzroku także w okresie ciąży.

Ciąża a wzrok – najczęstsze problemy

Najczęstsze problemy, które mogą się pojawić w okresie ciąży to przede wszystkim syndrom suchego oka związany z ograniczoną produkcją łez, zmiany ciśnienia oka, które jeśli nieleczone mogą wpłynąć na rozwój szeregu poważnych schorzeń i doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń oraz zmiany w kształcie rogówki czy po prostu mniej poważne, ale jednocześnie bardzo uciążliwe problemy z powiekami takie jak opuchnięcie czy nadwrażliwość. To tylko kilka z najczęściej pojawiających się problemów z oczami podczas ciąży. Większość z nich wynika ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety, które pojawiają się podczas ciąży.

Wyżej wymienionych problemów nigdy nie należy lekceważyć ponieważ jeśli nieleczone lub zignorowane mogą skończyć się rozwojem poważnej wady wzroku czy nieodwracalnymi zmianami. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które już wcześniej borykały się z problemami z wzrokiem lub mają już jakąś wadę wzroku. Zatem zastanawianie się nad kwestią ciąża a wzrok jest jak najbardziej racjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *