Obturacja oka

Na czym polega obturacja oka?

Obturacja oka jest jedną z metod stosowanych do korygowania złego ustawienia gałek ocznych. Mowa oczywiście o zezie. Wiele osób uważa go za defekt estetyczny, jednak w rzeczywistości problem jest znacznie poważniejszy. Zez może doprowadzić do utraty widzenia w oku zezującym.

Dlaczego oko zezuje?

zez oczuWyróżniamy kilka rodzajów zeza, jednak najczęściej spotykamy się z terminami „ zez zbieżny” i „zez rozbieżny”. Pierwszy odnosi się do sytuacji, w której oko ucieka do środka, drugi do oka uciekającego w kierunku zewnętrznym.

Zez może wynikać z wielu powodów, niekiedy towarzyszy schorzeniom neurologicznym, innym razem poważnej wadzie wzroku. Dziecko może urodzić się z zezem, ale równie dobrze wada może pojawić się w okresie późniejszym. Im wcześniej zaczniemy terapię, tym lepiej.

Leczenie zeza – metody

Obturacja oczuLeczenie zeza polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń. Przykładowo w przypadku zeza rozbieżnego, ćwiczenia polegają na ćwiczeniu zbieżności. Chodzi o to, by oczy jednocześnie i symetrycznie patrzyły na przedmiot, który zbliża się w kierunku nasady nosa. W przypadku młodego wieku pacjenta i delikatnej wady, ćwiczenia mogą okazać się zbawienne.

Kolejną niezwykle często stosowaną metodą jest obturacja oka (jak leczyć). Polega na zaklejaniu oka zdrowego po to, by oko zezujące zostało zmuszone do pracy. O szczegółach metody w dalszej części artykułu.

Leczenie zeza bardzo często połączone jest z korekcją wady wzroku. Pacjent musi nosić okulary. Moc soczewki nie zawsze jest jednak tak duża, jak wielkość wady.

W niektórych przypadkach jedyną metoda przynoszącą efekty jest operacja. Zanim jednak do tego dojdzie, osoba zezująca wykorzystuje bez efektu wszelkie inne dostępne metody.

Obturacja oka – po co zaklejać zdrowe oko?

Oko zezujące jest słabsze niż to, które patrzy prosto. Wymaga zatem regularnych ćwiczeń, ale trudno je zmusić do pracy. Widzeniem zajmuje się oko zdrowe, a mózg z czasem „wyłącza” obraz, który daje oko zezujące. Może to doprowadzić do wystąpienia poważnej wady wzroku, a nawet jego utraty. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacja, zakleja się oko zdrowe. Pacjent nie ma innego wyjścia, jak zacząć używać oka chorego.

Obturacja oka jest początkowo bardzo trudna. Zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie rozumieją, czemu mają patrzeć okiem, które tak kiepsko widzi. Czują się zmuszane do czegoś, co uważają za niewłaściwe. Ponadto zaklejone oko również nie czuje się najlepiej – pod plasterkiem mogą pojawić się zaczerwienienia. Z tego powodu niektórzy rodzice zamiast zaklejać oko, próbują zaklejać soczewkę okularów. Nie jest to jednak dobra metoda, ponieważ dziecko próbuje oszukiwać i zerka okiem przez szparki. Lepszym pomysłem jest zakup lub uszycie specjalnej opaski na oko. Może przypominać opaskę piracką – patent sprawdza się w przypadku chłopców, którzy lubią szalone przygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *