Zauszniki okularowe
Oprawki okularowe składają się z kilku elementów, których odpowiednie dopasowanie wpływa na komfort użytkowania okularów. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku noszonych przez cały dzień okularów korekcyjnych.
Budowa okularów
Najprościej mówiąc okulary składają się z soczewek okularowych oraz oprawek. Jeśli chodzi o soczewki, mogą być wykonane ze szkła bądź wytrzymałego tworzywa sztucznego i pokryte specjalną powłoką. Wyróżniamy soczewki bezbarwne i kolorowe – te drugie kojarzymy przede wszystkim z okularami przeciwsłonecznymi z wysokim filtrem UV.
Jeśli chodzi o oprawki, na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, a w tym oprawki wykonane z tworzyw sztucznych (najpopularniejsze), drewna, metalu, a także różnorakie połączenia tychże materiałów. Najczęściej spotykamy oprawki okularowe pełne, czyli takie, które osłaniają soczewkę z każdej strony. Na rynku optycznym dostępne są również okulary bezramkowe, czyli takie, w których dolna część oraz boki soczewek nie są zabudowane.
Oprawki mogą przyjmować różne rozmiary i kształty. Obecnie modne są zarówno cienkie druciane ramki, jak i toporne okulary z tworzyw sztucznych. W salonach optycznych ale i na stronach sklepów internetowych z artykułami optycznymi z łatwością zamówimy okulary okrągłe, owalne, kwadratowe, a w ostatnim czasie także trójkątne.
Z czego składają się oprawki okularowe?
Jeśli chodzi o przód oprawek, najważniejszym elementem są tarcze, czyli ramki, w których umiejscawia się soczewki. Patrząc na wprost na osobę, która ma na nosie okulary, widzimy również mostek, czyli niewielki element łączący ze sobą wspomniane tarcze. W ostatnim czasie modny jest także mostek podwójny, który sprawia, że okulary wyglądają niezwykle oryginalnie.
Z tyłu za tarczami znajdują się nanośniki, zwane także noskami. To dzięki nim okulary dobrze trzymają się na nosie, nawet jeśli wykonujemy gwałtowne ruchy.
Niezwykle ważnym elementem oprawek są zauszniki okularowe. Ich właściwe dopasowanie ma ogromny wpływ na komfort noszenia okularów. Nie powinny być zbyt luźne, ale nie mogą również zbyt mocno uciskać partii ciała za uszami.
Zauszniki okularowe
Osobą odpowiedzialną za dopasowanie zauszników jest optyk, który w żadnym razie nie powinien pomijać tego etapu. Ludzie są różni, tak samo różny jest kształt i wielkość uszu czy ich wysokość – nawet kilka milimetrów ma znaczenie.
Zauszniki okularowe nie mogą powodować dyskomfortu, ale muszą stosunkowo mocno przylegać do głowy, bo w przeciwnym razie cały ciężar okularów będzie opierał się na nosie, co jest nie tylko niewygodne, ale także przyczynia się do powstawania nieestetycznych śladów na tej części twarzy. Warto jednak za każdym razem skorzystać fachowej pomocy.