Wady wzroku są wskazaniem do regularnych wizyt w gabinecie okulistycznym. Lekarz okulista może określić, na jakim poziomie kształtuje się wada wzroku i czy konieczny jest zakup nowych okularów z soczewkami o większej lub mniejszej mocy. Często zdarza się tak, że wymiana okularów nie jest potrzebna, ponieważ wada nie postępuje. Pacjent może długo nosić te same okulary, jednak w pewnym momencie zauważa, że soczewki straciły pierwotny wygląd, pojawiły się drobne rysy i przebarwienia. W takiej sytuacji koniczna jest wymiana szkieł w okularach korekcyjnych.
Nowe soczewki okularowe
W nowe soczewki okularowe powinniśmy zainwestować wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia szkieł, pojawiają się rysy, zniekształcenia, przebarwienia albo soczewka się ukruszy. Nowe soczewki kupujemy również przy okazji wymiany oprawek. Oczywiście możemy kupić oprawki o podobnym kształcie i umieścić w nich stare szkła, ale efekt rzadko jest zadowalający. W salonie optycznym powinno się dobierać soczewki do wybranych ramek okularowych, a nie na odwrót.
Soczewki pokryte powłoką uszlachetniającą
W nowe soczewki warto zainwestować również wtedy, gdy wada wzroku utrzymuje się na tym samym poziomie, ale chcemy poprawić jakość i komfort widzenia poprzez specjalne powłoki. Szkła w okularach korekcyjnych mogą zyskać dodatkowe funkcje, np. chronić przed promieniowaniem monitorów komputerowych czy przed odblaskami. Soczewki mogą być również wyposażone w powłokę hydrofobową i oleofobową, czyli warstwy ochronne, które odpowiadają za czystość i wygładzenie powierzchni soczewki, ponadto sprawiają, że okulary szybciej odparowują. W ostatnim czasie popularność zyskuje także powłoka antystatyczna, która utrudnia przyleganie kurzu do powierzchni soczewki.