Czy kolory soczewek okularowych mają znaczenie?
Wydaje się, że kolory soczewek okularowych to wyłącznie kwestia gustu. Rynek optyczny pełen jest okularów przeciwsłonecznych posiadających soczewki w różnych kolorach. Dobieramy je tak, by pasowały do naszego charakteru a także typu urody. Szczególną uwagę zwraca się wówczas na kolor oczu i włosów oraz styl ubioru. Najlepiej bowiem, by okulary pasowały na każdą okazję. Osoba nosząca okulary przeciwsłoneczne nie powinna wyglądać na przebraną (chyba, że taki był jej cel) a ubraną – modnie i schludnie.
Najmodniejsze kolory soczewek okularowych
W czasach, gdy panuje całkowita dowolność ubioru, trudno mówić o obowiązujących trendach. Modne jest wszystko, choć na ulicach można zaobserwować znaczący wzrost posiadaczy okularów typu lustrzanka. Są to okulary mocno błyszczące, widoczne z daleka, mocno odbijające światło i całkowicie zasłaniające oczy użytkownika. Lustrzanki występują w wielu gamach kolorystycznych, choć najbardziej popularne są szkła srebrne, niebieskie, zielone i pomarańczowe. Oprócz tego od lat modne są klasyczne, bezpieczne kolory soczewek okularowych, a więc czerń, brąz i szarości. Niektórzy decydują się na soczewki lekko prześwitujące, w odcieniach beżu, żółci czy granatu. Przez takie okulary widać oczy właściciela. Kolor soczewek powinien współgrać z kolorem i kształtem oprawek okularowych.
Funkcje soczewek w okularach przeciwsłonecznych
Soczewki okularowe przede wszystkim mają chronić wzrok przed ostrym słońcem i szkodliwym promieniowaniem. Ochronę zapewnia wysoki filtr UV, najlepiej UV400. Czy kolor soczewki ma znaczenie? Ciemne szkło lepiej chroni oczy aniżeli szkło bezbarwne, a więc znaczenie może mieć stopień zabarwienia a nie jego rodzaj (kolor). Tradycyjne, szklane soczewki zwykle występują w kolorach naturalnych, klasycznych (szary, czarny, brązowy) zaś soczewki wykonane z tworzyw sztucznych nie mają żadnych ograniczeń kolorystycznych.
Kolory soczewek okularowych a niektóre zawody
Osoby wykonujące zawody, w których narząd wzroku jest szczególnie mocno eksploatowany (np. kierowcy, żeglarze, osoby pracujące w pełnym słońcu) nie powinny nosić szkieł drastycznie zmieniających sposób widzenia. Okulary przekłamujące rzeczywistość mogą przyczynić się do wystąpienia wypadku. Z tej samej przyczyny, ze względu na czytelność sygnalizacji świetlnej, kierowcom odradza się zakup okularów o czerwonych, zielonych czy niebieskich soczewkach.