Jakiego typu badanie wzroku można wykonać w salonie optycznym?
Salony optyczne powstały z myślą o sprzedaży okularów korekcyjnych. Przez lata realizowały recepty, wystawione przez lekarzy okulistów. W dzisiejszych salonach optycznych można kupić nie tylko okulary korekcyjne, ale i markowe okulary przeciwsłoneczne, popularne soczewki kontaktowe oraz szereg akcesoriów optycznych, takich jak etui czy łańcuszki do noszenia okularów. Wiele salonów optycznych oferuje również komputerowe badanie wzroku.
Kto wykonuje badanie wzroku w salonie optycznym?
Badania wzroku nie może wykonać każdy pracownik salonu optycznego. By móc wykonywać specjalistyczne badania, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności – nie wystarczy znajomość obsługi sprzętu komputerowego. Salony optyczne zatrudniają zarówno absolwentów techników optycznych, szkół policealnych o tym profilu, jak i absolwentów szkół wyższych różnego stopnia, także podyplomowych. Pracownik salonu, czyli optyk, to osoba, która wykonuje/sprzedaje przepisane okulary, ale nie ma uprawnień do wykonywania badań. Badanie wzroku w salonie optycznym przeprowadza optometrysta, a więc osoba, która zdobyła wykształcenie w kierunku badania wad wzroku i doboru szkieł/soczewek korekcyjnych.
Jak wygląda badanie wzroku w salonie optycznym?
W salonach optycznych wykonuje się komputerowe badanie wzroku. Poprzedza je tradycyjny wywiad z pacjentem oraz standardowe badanie poprawności widzenia. Standardowe badanie to doskonale kojarzone czytanie coraz mniejszych napisów/liter/cyfr z ustalonej odległości. Komputerowe badanie wzroku wykonuje doświadczony specjalista przy użyciu wysoce wyspecjalizowanego sprzętu – doskonałym sprzętem dysponuje salon Opticoon. Cały zabieg trwa chwilę i jest całkowicie bezbolesny. Optometrysta wpuszcza do oka nieszkodliwą wiązkę promieniowania podczerwonego i analizuje refleksy owej wiązki, odbite od struktur oka. Komputer przetwarza refleksy i generuje dane, które dostarczają informacji o wadzie, jaką posiada pacjent. Komputer określa też przybliżoną korekcję optyczną, jaką w danym przypadku można zastosować. Dobór mocy soczewek okularowych/kontaktowych należy już do specjalisty wykonującego badanie.
Czy badanie wzroku w salonie optycznym pomaga zdiagnozować choroby oczu?
Specjalista wykonujący badanie wzroku może mieć pewne przypuszczenia odnośnie choroby oczu pacjenta, szczególnie, gdy ten zgłasza dolegliwości. Optometrysta nie leczy jednak chorób oczu, a jedynie rozpoznaje wady wzroku. Nie zajmuje się również usuwaniem z oka ciała obcego. Chorobami oczu i nagłymi przypadkami z udziałem ciał obcych zajmuje się okulista, a specjalista wykonujący badanie wzroku może (i powinien) do niego pokierować. W salonie optycznym, oprócz możliwości rozpoznania wady wzroku i określenia jej stopnia, najczęściej istnieje możliwość pomiaru ciśnienia gałki ocznej. Optometrysta potrafi również rozpoznać zaćmę i określić stopień współwystępującego z nią zaćmienia soczewki.