Jak wygląda badanie wzroku Bielsko?
Wiele osób zwleka z wizytą u okulisty do momentu, aż ich wzrok znacząco się pogorszy albo dolegliwości bólowe nasilą się do tego stopnia, że krople bez recepty przestaną pomagać. To bardzo niewłaściwe podejście, bowiem wiele schorzeń oczu da się diagnozować i leczyć we wczesnym etapie ich rozwoju. Korekcję wad wzroku również należy rozpocząć jak najwcześniej. Do postawienia diagnozy konieczne jest jednak badanie wzroku Bielsko. Badanie wykonamy w poradni okulistycznej bądź w nowoczesnym salonie optycznym.
Jak często badać wzrok?
Wzrok warto badać regularnie. Wiele schorzeń oczu początkowo nie daje żadnych objawów i chorobę może wykryć jedynie okulista. Niewielkie pogorszenie jakości widzenia również może pozostać dla nas niezauważalne, tymczasem wada wzroku stopniowo zacznie się pogłębiać.
Okuliści zalecają, by na kontrolę okulistyczną zgłaszać się minimum co dwa lata. W przypadku osób, które skończyły czterdziesty rok życia, warto to robić nawet częściej. Zwiększona częstotliwość wskazana jest także w przypadku tych, którzy znajdują się w grupie ryzyka, np. chorują na cukrzycę.
Regularne wizyty są konieczne nawet wówczas, gdy naszym zdaniem nic niepokojącego z narządem wzroku się nie dzieje. Jeśli jednak zauważymy niepokojące objawy, nie ma co zwlekać do kolejnej „przepisowej” kontroli – natychmiast umawiamy się na badanie wzroku Bielsko. Wskazaniem do wizyty są mroczki przed oczami, ograniczenie pola widzenia, gorsze widzenie, ból i pieczenie oczu czy nadmierne łzawienie.
Badanie wzroku Bielsko – poradnia okulistyczna i salon optyczny
Na konsultacją okulistyczną w ramach NFZ może udać się każdy, kto uzyska skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Kilka lat temu okulista był jednym z niewielu specjalistów, do których nie wymagano skierowania. Obecnie jest ono niezbędne. Okulista jest osobą, która dokładnie zbada wzrok, ponadto zdiagnozuje choroby oczu, jeśli takowe występują. Okulista sprawdzi też, czy budowa oka jest prawidłowa.
Badanie wzroku Bielsko w salonie optycznym (zobacz tutaj) przebiega nieco inaczej. Opiera się na metodach tradycyjnych, ale przede wszystkim na szczegółowym badaniu komputerowym. Jeżeli pacjent ma wadę wzroku, to zostanie ona wykryta i określona. W tym samym salonie zostaną dobrane okulary – wówczas, w większości przypadków, za badanie pacjent nie płaci.
Jak wygląda badanie wzroku?
Jeżeli badania dokonuje okulista, zwykle rozpoczyna od badania przedmiotowego. Lekarz ocenia budowę oczodołów, powiek, gałek ocznych. W następnym kroku przechodzi do zbadania ostrości widzenia. Dzięki specjalistycznym komputerom, w jakie wyposażone są również salony optyczne, badanie ostrości widzenia przebiega bardzo szybko. Oczywiście oprócz badania komputerowego, specjaliści posiłkują się tradycyjnymi tablicami, na których umieszczono ciągi liter czy obrazków różnej wielkości.