salon optyczny

Czy należy odwiedzić salon optyczny będąc w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Niestety, nie wszystkie panie znoszą go równie dobrze, gdyż niejednokrotnie towarzyszą im uciążliwe dolegliwości. Złe samopoczucie, nieustanne zmęczenie, częste wizyty w toalecie, wymioty – to tylko niektóre z dolegliwości opisywanych przez kobiety w  stanie błogosławionym. Niekiedy dochodzą do nich problemy z ciśnieniem i wzrokiem. Czy zatem każda ciężarna kobieta powinna odwiedzić okulistę i salon optyczny w obawie przed pogorszeniem wzroku?

Zmiany w widzeniu w czasie ciąży

Oczywiście nie każda ciężarna kobieta musi odwiedzić salon optyczny, gdyż nie u każdej wystąpią zmiany w widzeniu. A nawet jeśli się pojawią, najprawdopodobniej ustąpią wkrótce po rozwiązaniu ciąży. Do najczęstszych problemów ze wzrokiem w czasie ciąży należą: zespół suchego oka, zmiany ciśnienia w gałce ocznej oraz zmiany refrakcji.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to częsta przypadłość nie tylko u ciężarnych, ale też osób spędzających długie godziny przed komputerem. Oprócz czynników zewnętrznych, u kobiet ciężarnych sytuację pogarszają zmiany hormonalne. Mogą one wpływać na produkcję łez a także powodować zmiany w  ich składzie. Łzy są odpowiedzialne za nawilżanie i ochronę oka. Składają się wody, lipidów i śluzu – w przypadku, gdy którejś substancji zabraknie bądź zmienią się jej proporcje, dochodzi do powstania tzw. zespołu suchego oka. Jak sobie radzić z tym problemem? Warto pamiętać o częstym mruganiu i unikać klimatyzowanych pomieszczeń. Ciężarne mogą również używać nawilżających kropli do oczu, które nie są szkodliwe ani dla matki, ani dla płodu.

Zmiany ciśnienia w gałce ocznej

Niektóre ciężarne kobiety zmagają się w ciąży ze skokami ciśnienia bądź utrzymującym się wysokim ciśnieniem krwi. Stan ten jest bardzo niebezpieczny, dlatego ciśnienie w ciąży należy kontrolować a w razie konieczności przyjmować odpowiednie leki. Wzrost ciśnienia w gałkach ocznych może być bardzo niebezpieczny, szczególnie jeśli ciężarna zmaga się z cukrzycą ciążową. Nagłe zmiany w sposobie widzenia wymagają konsultacji okulistycznej.

Zmiany refrakcji

Wizyta w salonie optycznym może być konieczna w przypadku, gdy ciężarnej wydaje się, że dotychczas stosowane okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe są za słabe. Zmiany mocy w soczewkach czy okularach zwykle są spowodowane wahaniami hormonów, które mogą wpływać na kształt oraz krzywiznę rogówki.

Salon optyczny w czasie ciąży

Salon optyczny (sprawdź ofertę salonu Opticoon) warto odwiedzić po to, by wykonać badanie wzroku i przekonać się czy faktycznie nastąpiło jego pogorszenie. Zwykle jednak zaleca się, by kontrolę wzroku przeprowadzić po rozwiązaniu ciąży a nowe okulary kupić po zaprzestaniu karmienia piersią, kiedy gospodarka hormonalna się ustabilizuje. Zmiany ciśnienia należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, z kolei w doborze odpowiednich kropli nawilżających pomogą farmaceutki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *