Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne – co musisz o nich wiedzieć?

Dzisiejsze okulary nie kojarzą się jedynie z przyrządem optycznym, przeznaczonym dla osób posiadających wady wzroku. Noszenie okularów stało się po prostu modne. Okulary „zerówki”, oprawki w różnych kształtach i kolorach dopełniają całości stylizacji. Mimo, iż sukcesywnie przybywa zwolenników soczewek kontaktowych oraz miłośników przyciemnianych szkieł, na rynku optycznym zdecydowanie dominują okulary korekcyjne.

Okulary korekcyjne – definicja, przeznaczenie

Okulary korekcyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu korygowanie wad wzroku, zarówno nabytych, jak i wrodzonych. Do wad tych zalicza się m.in. nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Przy pomocy okularów nie leczy się chorób oczu, a jedynie koryguje wady, szczególnie u dzieci. Niestety nie zawsze da się całkowicie skorygować wadę (lekarz okulista decyduje o możliwości zaprzestania noszenia okularów). Niekiedy wada wzroku pozostaje, co nie oznacza, że musi być uciążliwa – właśnie dzięki noszeniu szkieł korekcyjnych. Okulary korekcyjne sprawią, że pacjent będzie lepiej widział. Osoby z wadami wzroku często skarżą się na ból głowy i oczu. Wady wzroku powodują, że oczy są często zmęczone, czerwone. Noszenie okularów korekcyjnych pozwoli na zmniejszenie opisanych dolegliwości.

Okulary korekcyjne – rodzaje soczewek okularowych

Niegdyś soczewki okularowe wykonywane były jedynie ze szkła. Dziś produkuje się znacznie lżejsze soczewki, wykonane z trwałych tworzyw organicznych (plastikowe) bądź poliwęglanu. Okulary korekcyjne mogą zawierać soczewki z równym stopniem odporności na uszkodzenia, co szczególnie istotne w przypadku dzieci. Ponadto soczewki, na życzenie klienta, mogą być wzbogacone o różnego rodzaju powłoki.

Soczewki progresywne

Okulary progresywne są jednym z najpopularniejszych typów okularów korekcyjnych, szczególnie wśród osób w średnim wieku i starszych. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy na co dzień muszą posiłkować się osobnymi okularami do patrzenia blisko i daleko. Okulary korekcyjne progresywne, mimo, iż przeznaczone do każdej odległości, nie posiadają wyraźnej linii podziału i nie różnią się wizualnie od tradycyjnych szkieł okularowych. Bogaty wybór okularów korekcyjnych, w tym progresywnych, oferuje salon optyczny Opticoon.

Soczewki o przedłużonym polu widzenia

To dobre rozwiązanie dla soczewek okularowych przeznaczonych do patrzenia blisko – do czytania, pracy przy komputerze, itp. Dzięki ich zastosowaniu, obszar czytania zwiększa się o około metr.

Soczewki z powłoką antyrefleksyjną

Okulary korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną zapewniają komfort użytkownikom, szczególnie w słoneczne dni bądź podczas jazdy samochodem, a także podczas pracy przy komputerze. Powłoka antyrefleksyjna powoduje, iż światło nie odbija się od soczewek.

Soczewki z powłoką hydrofobową

Dzięki zastosowaniu powłoki hydrofobowej, szkła okularów bardzo szybko odparowują, bądź w wielu przypadkach w ogóle nie zaparowują, co szczególnie istotne zimą. Niegdyś naturalne było, iż po wejściu z dworu do pomieszczenia powierzchnię okularów pokrywała para. Dziś zdarza się to coraz rzadziej, właśnie dzięki powłoce hydrofobowej.

Soczewki z powłoką polaryzacyjną

Okulary korekcyjne z powłoką polaryzacyjną szczególnie polecane są dla osób, które dużo czasu spędzają za kierownicą samochodu. Powłoka polaryzacyjna eliminuje odblaski od szyb samochodów oraz redukuje efekt rozproszonych świateł, który po zmroku wywołują jadące z przeciwka auta.

Dobór okularów korekcyjnych – na co zwrócić uwagę?

Okulary korekcyjne dobieramy w salonie optycznym. Optyk realizuje receptę wystawioną przez lekarza okulistę, który decyduje o mocy szkieł. Oprawki wybieramy samodzielnie, choć zaleca się skorzystanie z porady optyka. Nie zawsze wizyta u okulisty jest koniecznością, gdyż większość nowoczesnych salonów optycznych zatrudnia specjalistę, który na miejscu wykonuje badanie wzroku. Jeśli chodzi o oprawki, użytkowanie ich nie powinno nastręczać trudności. Muszą być idealnie dobrane do kształtu twarzy, tak, by nie uciskały nosa i nie zsuwały się z uszu. Komfort noszenia okularów korekcyjnych jest bardzo ważny, ponieważ większość pacjentów korzysta z nich przez cały dzień. Najlepiej, gdy właściciel okularów zapomina, że ma je na nosie. Dobrze również, by okulary korekcyjne podkreślały charakter i styl ich właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *