Jak dbać o oczy

Jak dbać o oczy? Kilka wskazówek

Zmysł to zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Jednym ze zmysłów jest zmysł wzroku, który polega na percepcji świata przy wykorzystaniu oczu. Wielu, zwłaszcza typowych wzrokowców, nie wyobraża sobie funkcjonowania bez narządu wzroku. Tymczasem na co dzień, jeśli oczy nas nie bolą, zupełnie nie przywiązujemy wagi do troski o oczy. Niestety z biegiem lat nasz wzrok może tracić ostrość. Na niektóre choroby nie mamy żadnego wpływu, ale ryzyko wystąpienia innych z powodzeniem można zminimalizować. Zatem, jak dbać o oczy?

Kiedy i jak dbać o oczy? Od najmłodszych lat!

O oczy należy dbać w każdym wieku. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny być narażone na zbyt agresywną stymulację, a więc nie pozwalamy im na oglądanie bajek w telewizji czy na komputerze. Starszym dzieciom telewizję należy dawkować. Wzrok małych dzieci powinien być kontrolowany a wszelkie niepokojące objawy, takie jak częste mruganie czy tarcie oczu, zgłoszone lekarzowi. Wczesna interwencja pozwoli uchronić wzrok najmłodszych przed groźniejszymi konsekwencjami.

Odpowiednia dieta

Jak dbać o oczy? Troska o prawidłowe działanie narządu wzroku przejawia się w prawidłowym odżywianiu. Podstawą zdrowych oczu jest witamina A. Znajdziemy ją w marchwi, brokułach, maśle roślinnym, szpinaku, jajkach, morelach, groszku, pomidorach czy dyni. Ogromna znaczenie ma także spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 (jemy ryby!), cynku i luteiny.

Odpowiednie oświetlenie

Od początku zwracamy uwagę na to, by dzieci odrabiały lekcje w optymalnych warunkach. Obok biurka i fotela odpowiedniej wysokości oraz względnej ciszy, niemałe znaczenie ma oświetlenie. Dobrze, by biurko znajdowało się przy oknie. Zeszyt czy książka muszą być dobrze oświetlone, najlepiej przy wykorzystaniu lampki biurowej. Oprócz tego zwracamy uwagę na oświetlenie całego pomieszczenia – podobnie podczas oglądania telewizji. Starsze osoby także nie powinny czytać po ciemku, nawet jeśli nie sprawia im to problemu.

Ochrona oczu

Klimatyzowane pomieszczenia czy suche powietrze nie najlepiej wpływają na narząd wzroku. Jak dbać o oczy? Nawilżając powietrze i wychodząc na częste spacery. Jeśli to konieczne, nawilżamy również oczy – służą do tego specjalne krople. Oczy męczą się także podczas długotrwałej pracy przy monitorze komputera. Jeśli nasza praca jest typowo siedząca, robimy częste przerwy i również mamy w zanadrzu krople nawilżające. Latem nie zapominamy o ochronie w postaci okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV400.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *